W ramach obchodów 1000-lecia Narodzin Królestwa Polskiego w Gminnym Ośrodku Kultury w Łukowej prezentujemy niezwykłą ekspozycję prosto z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – „Legenda o św. Wojciechu z Drzwi Gnieźnieńskich”.
 
To doskonała okazja, by poznać historię jednego z patronów Polski, św. Wojciecha, oraz symboliczne sceny z legendarnych Drzwi Gnieźnieńskich, które od wieków opowiadają dzieje wiary i narodzin państwowości.
 
Ekspozycja została wzbogacona o pokonkursową wystawę Koron Bolesława Chrobrego.
Gorąco zapraszamy do odwiedzania Gminnego Ośrodka Kultury w Łukowej.
 
Ekspozycja dostępna do 20 lipca 2025 roku.


W pierwszą niedzielę lipca, mieszkańcy Łukowej po raz kolejny spotkali się, aby wspólnie upamiętnić jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii swojej miejscowości – 82. rocznicę
pacyfikacji wsi przez okupanta niemieckiego.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym. Podczas nabożeństwa modlono się za ofiary tamtych wydarzeń – osoby, które zostały brutalnie zamordowane lub wysiedlone. Po zakończeniu liturgii uczestnicy przemaszerowali pod pomnik upamiętniający miejsce wywózki mieszkańców. Tam złożono wieńce, zapalono znicze i oddano hołd poległym.
W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, przedstawiciele lokalnych władz, kombatanci, delegacje ze sztandarami oraz młodzież szkolna. Tłumna obecność pokazała, że
pamięć o wydarzeniach sprzed 82 lat wciąż jest żywa i głęboko zakorzeniona w sercach lokalnej społeczności.
Rocznica pacyfikacji to nie tylko czas wspomnień i refleksji nad dramatem wojny, ale także ważna lekcja historii. Organizatorzy podkreślali, że to moment przypomnienia o potrzebie pielęgnowania
wartości takich jak pamięć, pokój, szacunek, odpowiedzialność oraz patriotyzm – i przekazywania ich kolejnym pokoleniom.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

6. Partyzancka Droga Krzyżowa im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego

 

W sobotni wieczór, 28 czerwca, odbyła się 6. Partyzancka Droga Krzyżowa im. bł. kard. Stefana Wyszyńskiego – wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło bardzo licznie mieszkańców okolicznych wsi i turystów, w przeddzień 81. Rocznicy Bitwy pod Osuchami.

Rozpoczynając na cmentarzu partyzanckim, uczestnicy przeszli leśnym szlakiem bitewnym na Krzywą Górkę, modląc się i oddając hołd bohaterom, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny. Jak podkreślił ks. Mateusz Kopa, była to modlitwa pełna pamięci i szacunku dla poległych.

Uczestnicy zapalili znicze przy pomniku Bohaterów, symbolicznie oddając cześć tym, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolną Polskę. Znicze ufundowalo Stowarzyszenie OSUCHY 1944

To niezwykłe nabożeństwo połączyło historię, modlitwę i patriotyzm – budując wspólnotę wdzięczności wobec tych, którzy walczyli za Polskę.

Pragniemy serdecznie podziękować Szwadronowi Kawalerii im. 3. Pułku Ułanów Śląskich za oprawę muzyczną i członkom GRH Wir za zaciągnięcie wart przy krzyżach, co podnosło range tego wydarzenia.

Uroczystość zakończyła się pokazem filmu o Wandzie Wasilewskiej, znanej pod pseudonimem „Wacek”, oraz prezentacją multimedialną autorstwa Janusza Skowrońskiego, poświęconą Lucjanowi Kopciowi, ps. „Radwan”, i Szpitalowi Leśnemu 665.

Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie OSP w Pisklakach razem Młodzieżową Drużyną Pożarniczą .

Za całość organizacyjną odpowiadała p. Dyr Kubów z pracownikami GOK w Łukowej.

Wydarzenie wsparło Województwo Lubelskie

 

 

 

Za nami 81. Rocznica Bitwy pod Osuchami objęta honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Tegoroczne wydarzenie zgromadziło uczestników z całego kraju, którzy przybyli oddać hołd bohaterom walki o wolność.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach Bitwy pod Osuchami.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tego wydarzenia jak również wieczornego spotkania w przeddzień.

 

GOK w Łukowej zajął się porządkowaniem cmentarza i jego otoczenia oraz dekoracją krzyży i pomnika w biało-czerwone flagi.

Pracownicy domu kultury i biblioteki przygotowali dekorację ołtarza polowego oraz wystawy okolicznościowe w Domu Pamięci i na alejce wiodącej do cmentarza.

Od sponsorów, jak również wniosków o dofinansowanie pozyskane zostały środki finansowe na organizację kina plenerowego i obchodów w kwocie 25 tys.

Przez GOK pozyskani zostali fundatorzy nagród dla finalistów konkursu o AK i BCh.

Przygotowane i wydane zostały publikacje okolicznościowe dla przybyłych gości i miejscowych uczestników.

 

Chór Harmonia działający przy GOK zaprezentował piękny koncert patriotyczny. Wszystko by należycie upamiętnić młodych chłopców oddziałów leśnych AK. Robimy to z potrzeby serca.

 

Wydarzenie było współfinansowane przez Województwo Lubelskie i Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Nadleśnictwo Józefów

 

 

Inscenizacja historyczna
Ostatnim punktem niedzielnego wydarzenia była inscenizacja historyczna, ukazująca walkę wojsk niemieckich z ludnością polską.

Rekonstrukcję poprzedził koncert pieśni partyzanckich oddziałów AK w wykonaniu Chóru "Arion" ze Świdnika.

Serdecznie podziękowania należą się GRH „Wir” za organizację wydarzenia oraz pozyskanie funduszy z Urzędu Marszałkowskiego na jego realizację.

GOK w Łukowej opłacił nagłośnienie inscenizacji, wyżywienie grup rekonstrukcyjnych i Chóru „Arion”.

 

Zapraszamy do Galerii zdjęć..

Zapraszamy dzieci na kreatywne zajęcia z robotyki i programowania z klockami LEGO
Tworzymy, programujemy i świetnie się bawimy – wszystko przez zabawę i naukę w jednym!

Zajęcia dla dzieci w wieku 5–12 lat
📞 Zapisy: 730 928 998

Ilość miejsc ograniczona – dołącz już dziś!

Obchody 81. rocznicy bitwy pod Osuchami rozpoczną się 28 czerwca (sobota) o godzinie 20:00 Partyzancką Drogą Krzyżową, po której nastąpi zapalenie zniczy na grobach Bohaterów i projekcja filmów o żołnierzach walczących w lasach Puszczy Solskiej w 1944 roku.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2025 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.