Gmina Łukowa obejmuje 149 km2, które zamieszkuje 4 660 mieszkańców. W jej skład wchodzi 9 wsi: Łukowa, Chmielek, Pisklaki, Szostaki, Osuchy, Podsośnina, Kozaki, Borowiec i Szarajówka. Użytki rolne stanowią 6913 ha, lasy - 7179 ha, sady - 20 ha. Jest to gmina typowo rolnicza, której mieszkańcy wyspecjalizowali się w produkcji najwyższej jakości tytoniu. Pracowitość mieszkańców i duże dochody z plantacji tytoniu przyczyniają się do wzrostu standardu życia na wsi. Znaczna część mieszkańców znajduje zatrudnienie w fabryce mebli Black Red White i fabryce szkła Convex Glass w Chmielku.
Firma Black Red White na terenie miejscowości Chmielek rozpoczęła w latach 80-tych produkcję swoich pierwszych wzorów mebli. BRW jest obecnie jednym z największych producentów mebli w Polsce oraz znaczącym ich eksporterem na rynki całego świata. Dynamiczny rozwój firmy zaowocował powstanie 16 wyspecjalizowanych zakładów zatrudniających około 6 tyś. pracowników, które poza gminą Łukowa zlokalizowane zostały w kilku miastach na terenie południowo - wschodniej Polski. 
Samorząd gminy za priorytetowe w swoich działaniach uznaje poprawę poziomu życia ludności gminy, ochronę środowiska naturalnego, wzrost poziomu gospodarczego, a takżę rozwój turystyki i ochronę unikatowych zabytków. Gmina od 2001 roku przez trzy kolejne lata zajmowała jedno z czołowych miejsc w kraju pod względem nakładów finansowych na inwestycje.
Na terenie gminy działają cztery szkoły: Gimnazjum w Łukowej, Szkoła Podstawowa w Łukowej, Szkoła Podstawowa w Chmielku oraz Szkoła Podstawowa w Osuchach. Ziemia Łukowska przesiąknięta jest krwią bohaterów czasu powstań i okresu II wojny światowej, w związku z tym nauczyciele kładą duży nacisk na wychowanie patriotyczne uczniów. Młodzież szkolna bierze czynny udział w obchodach rocznic narodowych, wyrażając tym samym najgłębszy szacunek dla heroicznej postawy przodków.
Wizytówką sportu gminnego jest drużyna piłkarska "Victoria - Łukowa" mająca do dyspozycji salę gimnastyczną z siłownią oraz stadion sportowy wyposażony w kort do tenisa. Na terenie gminy Łukowa istnieją cztery jednostki OSP, które mają w posiadaniu budynki remiz strażackich, nowoczesny sprzęt pożarniczy i samochody bojowe.

Łukowa - woj. Lubelskie

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.