Pobitewny cmentarz partyzancki w Osuchach, założony 27. września 1944 roku, uznawany za największy w Europie i znajdujące się w jego otoczeniu lasy to Golgota Zamojszczyzny, to Miejsce Święte, gdzie trwa pamięć o Poległych i modlitwa. W roku obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny św. oraz 75. rocznicy bitwy pod Osuchami, tu, na tym wyjątkowym dla naszej Ojczyzny terenie walk powstała Droga Krzyżowa kard. Stefana Wyszyńskiego, która została poświęcona dnia 16 czerwca 2019 roku przez Ks. Proboszcza Parafii Łukowa. Droga krzyżowa prowadzi od cmentarza, drogą leśną, na której pozostały w naszej pamięci krwawe i bolesne ślady partyzanckich walk i śmierci, aż do miejsca największej ofiary krwi oddziału Józefa Steglińskiego „Corda” zw. Krzywą Górką (trasa ok. 1km ). Do dębowych 14 krzyży przytwierdzone zostały orzełki wojskowe AK i tablice z wierną kopią napisów stacji Drogi Krzyżowej Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, którą erygował w więzieniu w Rywałdzie 4 X 1953 r. Ksiądz Stefan Wyszyński, jako biskup lubelski i były żołnierz Armii Krajowej, modlił się podczas wizytacji parafii łukowskiej na cmentarzu w Osuchach 30 maja 1947 roku.
(…) Po nabożeństwie majowym udałem się do wsi Osuchy, na groby partyzantów, którzy padli w walce z Niemcami i Ukraińcami i po odprawieniu modlitw za zmarłych przemówiłem do zebranego licznie społeczeństwa, do banderii łukowskiej i oddziału ORMO (…)Fragment ze sprawozdania biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego.
Każdy krzyż upamiętnia żołnierzy AK i BCh z danego oddziału walczących w największej w Polsce bitwie partyzanckiej pod Osuchami.
Zachęcamy do podjęcia trudu przejścia tą Drogą Męki i Śmierci, by w atmosferze modlitewnej zadumy, prosić o Wolność Narodu, w miejscu największej ofiary krwi leśnych oddziałów AK, w czasie II wojny światowej i w czasach komunistycznych represji, których ofiarą byli uczestnicy bitwy, a także sam Prymas Polski kard. Wyszyński.

- Szczegóły
- Super User

Obchody rocznicowe bitwy pod Osuchami rozpoczną się 27 czerwca o g.20 Partyzancką Drogą Krzyżową, po której nastąpi zapalenie zniczy na grobach Bohaterów. Następnie przy Domu Pamięci odbędzie się kino plenerowe poświęcone śp. Stanisławowi Szostakowi "Trzynastce" zm.8.10.2025 r.
- Szczegóły
- Super User
Kategoria szkoły średnie
I miejsce
Andżelika Magdalena Smoter - LO im. ONZ w Biłgoraju
II miejsce
Mikołaj Zdybel - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
III miejsce
Miłosz Kowalik - LO im. ONZ w Biłgoraju
Kategoria szkoły podstawowe
I miejsce
Filip Sitarz- SP nr 5 w Biłgoraju
II miejsce
Lena Stec - SP nr 5 w Biłgoraju
III miejsce
Piotr Mazur - SP nr 5 w Biłgoraju
Karoline Dąbrowska - SP w Chmielku
- Szczegóły
- Super User
- Szczegóły
- Super User
W tym roku świętowaliśmy 235. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja w kościele parafialnym w Chmielku.
- Szczegóły
- Super User
W tym roku odbył się w GOK Łukowa 24 kwietnia 2026 r.
Wzięło w nim udział 30 uczestników z 12 szkół powiatu biłgorajskiego.
- Szczegóły
- Super User

Archiwum
Facebook
Galeria zdjęć
Strona startowa


