Najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej po raz drugi otrzymała Łukowa, tym razem Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy GOK w Łukowej

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Uroczyste wręczenie nagród podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się 12 lipca 2023 roku.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV działający przy GOK w Łukowej to pięciokrotny Laureat Ogólnopolskich Festiwali Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2002, 2009, 2013, 2017, 2021 ( Główna Nagroda „Baszta”,  dwa I miejsca  i dwa II miejsca ). Panie zachowały tak jak dunajnicy łukowscy pradawny sposób śpiewania białym głosem utworów ludowych z terenu Gminy Łukowa. Mają bardzo bogaty repertuar pieśni weselnych z zachowaniem gwary i archaicznej melodii.

Występują w tradycyjnych strojach biłgorajsko - tarnogrodzkich.

Dawne pieśni łukowskie w mistrzowskim wykonaniu Zespołu znajdują się na płytach i publikacjach wydanych przez GOK w Łukowej oraz nagraniach Polskiego Radia Pr. 2 i Radia Lublin i TVP Lublin.

Zespół nagradzany jest na przeglądach i konkursach obrzędowych pieśni. Panie angażują się w życie kulturalne i patriotyczne swojej wsi poprzez udział w kursach kulinarnych, wystawach i akcjach charytatywnych.  Starają się przekazywać swoje zamiłowania i umiejętności dawnego śpiewu młodemu pokoleniu.

Pozdrawiam Wiesława Kubów - dyr GOK