Są pięknym symbolem wiosny. Pojawiają się na Zwiastowanie (25 marzec) lub odrobinę wcześniej. Nie zawiodły w tym roku. Są – głodne, zmarznięte, mokre.

Pielgrzymka

Śnieg zasypał ich gniazda. Ziemia pokryta grubą warstwą białego puchu i zamarznięta nie pozwala na znalezienie czegokolwiek do zjedzenia. Nie są szczególnie wybredne, zjedzą wszytko, ale niestety między śnieżnymi zaspami nie da się nic znaleźć. Nie zajmują gniazd ponieważ te są zasypane bądź pełno w nich wody. Stoją całymi gromadami za ścianą lasu, bo prawdopodobnie tam im cieplej i czekają. Na wiosnę, słońce i coś do zjedzenia.

W czwartek 4 kwietnia miłośnicy ptaków z Gminy Łukowa postanowili pomóc. Zakupili spore ilości podrobów drobiowych i zawieźli je do miejscowości Dorbozy, gdzie pod lasem zgromadziło się ponad sto bocianów. Pożywienie dostały tez ptaki rozproszone na łąkach pomiędzy Łukową a Borowcem. Zakupy zrobiono dzięki składkom pracowników łukowskich urzędów i instytucji: Urzędu Gminy, Banku Spółdzielczego, Zakładu Gospodarki Komunalnej, Urzędu Pocztowego, Gminnego Ośrodka Kultury oraz ofiarodawcom prywatnym.
Organizatorami dokarmiania oraz wykonawcami całej akcji byli: Jan Hyz, Adolf Iwaniec, Mirosław Siwik. Ptaki dokarmiali również: Ala, Julka i Michał.