image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

29 stycznia 2024 r. na zaproszenie Dyrektor GOK Pani Wiesławy Kubów gościliśmy w Łukowej kierownika Zbiorów Fonograficznych IS PAN – pana dra Jacka Jackowskiego ze współpracownikami, którzy dokonali nagrań dla Instytutu Sztuki PAN.

Nagrywane były zespoły działające przy GOK oraz chórzystka naszego Chóru „Harmonia”.

Łukowscy dunajnicy: Sylwek, Kamil, Wojtek, i dwu Kacprów zostali nagrani podczas dunajowania dla dwu „nadobnych” łukowianek: Anetki i Madzi.

Dunajowanie odbywało się „pod okienejkiem” jak dawniej bywało oraz w mieszkaniu panny, bo coraz częściej dunajnicy podczas występów do domów są zapraszani.

Panie z Zespołu Śpiewaczego z Łukowej IV: Danusia, Halinka, Marysia i Stasia przedstawiły swoje najwartościowsze pieśni w sali klubowej GOK. Tam też zaprezentowała swój talent Majka Bielak.

Na zakończenie była profesjonalna dokumentacja fotograficzna w plenerze i remizie OSP.


Warszawski Instytut Sztuki PAN, jest posiadaczem największej w kraju, i jednej z największych w Europie, kolekcji materiałów archiwalnych. Obecnie realizuje projekt, którego celem jest stworzenie i wdrożenie systemu informatycznego umożliwiającego digitalizowanie materiałów dźwiękowych i fotografii w celu zachowania dóbr kulturalnych i artystycznych w postaci cyfrowej, a także ochrony ich przed zniszczeniem.

Obecnie Biblioteka liczy ponad 142 000 vol. książek i ponad 30 000 wydawnictw ciągłych. Zbiory obejmują wszelkie dyscypliny sztuki i pokaźną liczbę pozycji umożliwiających szeroko pojęte badania w dziedzinie humanistyki.

Ze zbiorów bibliotecznych mogą korzystać wszyscy zainteresowani wyłącznie na miejscu, natomiast prawo do wypożyczania mają tylko pracownicy i doktoranci Instytutu Sztuki PAN. Dostępny jest też ( po zalogowaniu) katalog online Biblioteki Instytutu Sztuki PAN, prowadzony od 1992, do którego trafią niebawem, nagrane najstarsze pieśni łukowskie i nasze dunaje.

Zapraszamy do galerii zdjęć..

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.