image1 image2 image3 image4 image5 image6 image7 image8 image9 image10 image11 image12 image13

Drugi tydzień ferii, to w GOK w Łukowej, czas Zimowiska, które oprócz spotkań z ciekawymi ludźmi, ich pasjami i zawodami, poświęcone było w szczególności spotkaniom z książką. Wzięło w nim udział 36 dzieci.

W poniedziałek Panie Bibliotekarki zaprosiły emerytowanego górnika - Pana Pawła, który mieszkając teraz w Chmielku często gości w okolicznych szkołach. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia górnika. Pan Paweł zaprezentował się w przepięknym mundurze.

Górną salę GOK ( prawie w całości ) zajął wspaniały ( i zapewne kosztowny ) sprzęt wędkarski. O jego przeznaczeniu, przydatności, o łódkach, rybach i akwenach, zarybianiu i okresach ochronnych, a także o konieczności utrzymania czystości wód, i o swojej niesłabnącej pasji zajmująco opowiadali Panowie: Mirek, Leszek i Dawid – z Łukowskiego Koła Wędkarskiego. Na nasze Zimowisko po raz pierwszy włożyli nowe koszulki i bluzy koła wędkarskiego.

Panie z Bibliotek w Łukowej i Chmielku: Krystyna i Janina opowiadały o książkach, czytały ich fragmenty, przeprowadzały konkursy i Quizy czytelnicze.

We wtorek gościliśmy Księdza Proboszcza Waldemara Kostrubca, który pytał o ważne daty i wydarzenia dotyczące historii Polski i wspomagając się grami religijnymi przypominał o podstawowych aspektach wiary.

Bardzo interesujące, szczególnie dla chłopców było spotkanie z policjantami z Józefowa. Nasza Pani Dzielnicowa – Teresa wraz z Kolegą - Policjantem ostrzegali przed różnego rodzaju zagrożeniami czyhającymi na dzieci i młodzież. Mówili o odpowiednim zachowaniu się w stosunku do starszych i rówieśników. Pokazali też elementy umundurowania i powiedzieli o wszystkim, co jest niezbędne w pracy policjantów.

Tego dnia były też zajęcia czytelnicze w bibliotece prowadzone przez panie Krysię, Jasię i Violę.

Środa była dniem wyjazdu do lubaczowskiego kina. Obejrzeliśmy tam nową wersję „Akademii Pana Kleksa”. Następnie dzięki uprzejmości przewodniczki Pani Basi mogliśmy zwiedzić konkatedrę wraz z kopią cudownego, słynącego cudami, obrazu Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Przed tym obrazem król Jan Kazimierz, 1 kwietnia 1656 r., w czasie potopu szwedzkiego, składał swe pamiętne śluby. Wtedy też ogłoszono Maryję – „Królową Korony Polskiej”. Dobudowana nowa, obszerna cześć konkatedry zachwyca imponującym ołtarzem głównym i przepiękną drogą krzyżową. Mieliśmy też okazję obejrzeć cerkiew św. Mikołaja w Lubaczowie z ikonostasem pochodzącym z byłej cerkwi Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Niemstowie.

Czwartek - „tłusty czwartek”, to była okazja do usmażenia, przy pomocy Pani Jasi, obwarzanków, które smakowały wszystkim i których przepisy zostały rozdane licznej zainteresowanej grupie. Gościła u nas Pani z Zespołu Lubelskich Parków Narodowych z Zamościa, która opowiedziała o zwyczajach lęgowych znanych nam ptaków. Mówiła o ochronie ptaków oraz pokazała właściwe budki lęgowe.

Piątek mieliśmy pod znakiem munduru. Żołnierze: Adam, Mateusz i Sławomir mówili o wojsku, służbie, orientacji w terenie, umundurowaniu i uzbrojeniu. A wszystko to z olbrzymią dozą humoru. Natomiast nasi druhowie – strażacy: Iza, Miłosz, Sylwek i Krzysiek przedstawili prawa, obowiązki i powinności strażackie. Pokazali jak wygląda udzielanie pierwszej pomocy na fantomie, jak przygotowuje się poszkodowanego w wypadku, do przekazania załodze karetki i jak używa się defibrylatora. Najwięcej radości sprawił dzieciom najnowszy „nabytekłukowskiej straży – quad.

Na zakończenie uczestnicy Zimowiska otrzymali upominki. Pani dyrektor GOK zaprosiła dzieci na zajęcia w bibliotece, które od 17 lutego, w każdą sobotę, od godz. 10 do 11 będzie prowadziła dla nich p. Violetta Tadra.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszych zajęciach podczas ferii 2024.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

Administratorzy "Łukowa na starej fotografii" prowadzą portal społecznościowy pod tym samym tytułem na Facebook-u pod adresem:
https://www.facebook.com/pages/%C5%81ukowa-na-starej-fotografii/230152847173317
Średni dzienny zasięg tej strony to blisko pół tysiąca wejść.
Administratorzy zachęcają do udostępniania i przesyłania ciekawych starych fotografii o podobnej tematyce, które można by pokazać mieszkańcom Łukowej i jej okolic.
Oczywiście wszystkie fotografie będą odpowiednio oznakowane informacją o ich autorze czy źródle pochodzenia.

Goniec łukowski do nabycia w cenie 10 zł.

Kontakt z nami

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej
Łukowa 569A
23-412-Łukowa

tel. 84 6874060, 6874053
e-mail: gokluk1@wp.pl
administrator: informatyk@lukowa.pl

Copyright © 2024 Oficjalny serwis internetowy Gminy Łukowa. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.